Nosíme

Nosenie detí nie je nič nové!

Ženy v rôznych kultúrach sveta odjakživa nosili svoje deti v obrusoch, plachtách, šatkách, ktoré neboli také, ako máme my dnes a predsa sa vedeli vynájsť. Lebo vedeli, kam patrí ich dieťa a ako im to uľahčí život. Potom prišli v 19. storočí na rad kočíky, ktoré boli zväčša len pre vyššiu vrstvu. Vtedy a čo dnes? Povedzme si pravdu, kto dnes nemá doma kočík (aspoň jeden). Všetci ich radi používame, že vraj pre “uľahčenie” života a aby sme tým deťom nevenovali toľko pozornosti, lebo ich “rozmaznáme”. Napriek tomu mnohé vedecké výskumy preukázali pozitívny vplyv nosenia dieťaťa a to nie len na dieťa ale aj na samotného “nosiča”. Okrem toho, že nosenie prináša bližšie citové puto, voľnosť a poznanie je potvrdené:

  • Nosené deti menej plačú – nosenie deti upokojuje. Pozorovania ukázali, že deti, ktoré boli aspoň 4 hodiny denne nosené, plakali od tretieho týždňa života výrazne menej, než deti, ktoré neboli nosené.
  • Nosenie učí bábätka byť v stave pokojnej bdelosti – na to, aby bábätko prežívalo stav pokoja, musí byť vnútorne vysporiadané. Znamená to, že dokáže sústrediť  pozornosť na jeden podnet a ostatné si nevšíma. Vie byť v stave pokojnej bdelosti dlhší čas a keď bude hladné, nadojčí sa, keď bude unavené, zaspí.
  • Nosené dieťa sa viac učí – perspektíva pohľadu noseného dieťaťa je rovnaká ako matkina a tak má dieťa viac podnetov pre psychomotorický vývoj.
  • Nosené deti sú samostatnejšie – dieťa nepozná časové a priestorové súvislosti, byť sám pre neho znamená byť ohrozený. Rodičia, ktorí svoje deti nosili, sami potvrdzujú,  že sa skôr osamostatňujú a ľahšie nadväzujú kontakt s okolím.
  • Nosenie detí uľahčuje dojčenie – nosenie a dojčenie spolu prirodzene súvisia. Ako? Tak, že deti cestujú so zdrojom potravy, uľahčuje diskrétne dojčenie kdekoľvek sa nachádzate, pomáha uspokojiť bábätko, ktoré sa potrebuje často dojčiť.
  • Nosenie z vás robí pozornejších rodičov – vďaka bezprostrednému kontaktu s dieťatkom lepšie a rýchlejšie pochopíte jeho potreby, požiadavky, plač, radosť.
  • Nosenie uľahčuje pohyb s bábätkom - nič pre vás nebude prekážka ani MHD, obchod, reštaurácie, príroda…

 Kočík vie byť aj dobrým pomocníkom, keď sa nebudeme brániť blízkemu fyzickému kontaktu s našimi deťmi. Ani sa nenazdáme a z našej náruče nám vyrastú a tak si to nenechajme ujsť.

 

 

 

[catlist name=nosime thumbnail=yes excerpt=yes  excerpt_size = 300 thumbnail_size=85,85 excerpt_tag=div title_tag=span thumbnail_class=th_class]