Najčastejšie otázky

Budem mať dosť mlieka?

Mlieko sa začína tvoriť už v tehotenstve. Preto nie je nutné čakať, kým mlieko nabehne.

Budem vedieť dojčiť?
Väčšina matiek je uspôsobená k tomu, aby dojčili svoje deti výlučne približne 6 mesiacov. Ale niektoré nesprávne postupy v nemocniciach (dokrmovanie z fľaše, separácia matky od dieťaťa…) alebo informácie a dobre mienené “rady” vašich známych môžu viesť k tomu, že dojčenie je pre matku komplikované a niekedy až nemožné. Správnu pomoc a radu Vám poskytnú laktačné poradkyne, ktoré môžete kontaktovať už počas tehotenstva. Ukážu vám správnu polohu, ako má vyzerať správne prisatie, kedy bábätko pije a poskytnú mnoho iných odborných informácií a rád. 
Matka sa učí dojčiť dojčením. Dieťa sa učí dojčiť dojčením.
Budem môcť dojčiť, aj keď nemám “dobrý tvar” bradaviek ?
Áno, budete môcť dojčiť, všetky typy bradaviek sú na dojčenie vhodné. A navyše, bradavky sa najviac vyvíjajú po pôrode. Riešenie “nevhodného” tvaru bradaviek klobúčikom prináša skôr problémy ako riešenie. 
Je dojčenie po cisárskom reze komplikovanejšie?
Po cisárskom reze sa mlieko tvorí rovnako ako po prirodzenom pôrode. Rozdiel je, čo sa týka tvorby mlieka, že po cisárskom reze sa bábätko prvýkrát dojčí až po niekoľkých hodinách až dňoch po pôrode. Medzitým je bábätko kŕmené z fľaše, dostane cumeľ, k tomu separácia od matky, toto môže byť príčinou ťažkostí s dojčením.

Musím si dávať pozor na to, čo jem?

Nemusíte, stačí zdravá a pestrá strava. Na to, aby ste museli vylúčiť niektorú potravinu treba mať dôvod.

Koľko tekutín musím denne vypiť? 

Treba piť podľa smädu, prehnané “nalievanie” tekutinami neovplyvňuje tvorbu mlieka.

Môžem dojčiť, keď beriem antibiotiká?

Áno, môžete dojčiť. Je bezpečnejšie dojčiť a užívať antibiotiká ako prestať dojčiť. Umelá výživa prináša pre dieťa oveľa väčšie riziká.

Je bolesť bradaviek normálna súčasť dojčenia?

Nie, nie je to normálne. Najlepšia prevencia proti bolesti je správne prisatie bábätka. Ak prisatie bolí, znamená to, že nie je správne. Ak je bábätko prisaté a bolí to, nedávajte ho dole z prsníka. Upravte polohu počas dojčenia tak, že zadoček a chrbátik bábätka pritlačíte svojím predlaktím a lakťom k sebe. Ak prisatie stále bolí, nečakajte, kým sa to zhorší – kontaktujte poradkyňu, aby vám pomohla upraviť polohu.

Ako viem, či bábätko vypilo dosť mlieka?

Sledujte pauzu v brade!! Keď bábätko pri satí otvorí čo najviac ústa (poklesne brada), tesne predtým, ako ich zase zavrie, je možné vidieť pauzu v pohybe brady bábätka. Pauza hovorí o tom, že bábätko práve nasalo plné ústa mlieka. Čim je pauza dlhšia, tým viac mlieka bábätko vypilo.

Ako často a dlho mám bábätko dojčiť?

Ako často a ani ako dlho bábätko dojčíme, nie je podstatné. Dôležité je, či bábätko skutočne pije mlieko na prsníku (sledujte pauzu v brade!!). Lebo ani dlhý čas strávený na prsníku, nie je zárukou, že bábätko pije mlieko, ak tam nie sú pauzy v brade. Bábätká chcú byť na prsníku aj z iných dôvodov, ako je len pite mlieka. Uspokojujú si tým aj iné potreby: zahriať sa, regulovať dýchanie, regulovať činnosť srdca, upokojiť sa, zaspať, rozvíjať mozog, byť v blízkosti matky…

Musím ho nadojčiť z oboch prsníkov?

Nie je nutné dojčiť z oboch prsníkov počas jedného dojčenia, ak sa bábätko dobre napilo na jednom prsníku (sledujeme pauzu v brade).

Čo robiť, keď bábätko nepriberá?

Je možné, že bábätko nedostáva všetko mlieko, ktoré má k dispozícii. Skontrolovať a upraviť polohu a snažiť sa o čo najlepšie prisatie (prisatie by mala skontrolovať skúsená poradkyňa). Naučiť sa sledovať pauzy v brade. Používať stláčanie prsníka. Zvýšiť tvorbu mlieka: bylinky senovka grécka a benedikt lekársky. Viac na»

Musím bábätko prebaľovať pred dojčením?

Nie, nie je nutné bábätko zakaždým pred dojčením prebaľovať. Práve naopak, treba hneď začať s dojčením, ak bábätko prejavuje záujem o prsník. Ak budeme dojčenie odďaľovať, bábätko sa môže rozplakať a môže byť ťažké upokojiť ho.

Po dojčení si musí bábätko odgrgnúť?

Niektoré bábätká si nepotrebujú po nadojčení odgrgnúť. Väčšinou na prsníku zaspia a snahou o odgrgnutie ich zobudíme.

Ako často mám odsávať mlieko ?

Ak nie je na odsávanie konkrétny dôvod, neodsávajte. V snahe, aby nevznikol zápal, alebo v snahe udržať si tvorbu mlieka, neodsávajte “zvyšné” mlieko (na toto sú iné spôsoby).

Môžem nechať bábätko na prsníku zaspať?

Samozrejme, veď je to jedna z “funkcií” dojčenia. Pokiaľ bábätko na prsníku dobre pilo, nie je dôvod, prečo by na prsníku nemohlo zaspať.

Nepoškodí mi bradavky, keď bude na prsníku dlho?

Nie, pokiaľ je bábätko správne prisaté.

Prečo mi začalo bábätko odmietať prsník ?

Znížila sa tvorba mlieka, matka dostal menštruáciu, snaha urobiť dieťaťu “režim”, predlžovať intervaly medzi dojčením, dlhšie odlúčenie od bábätka…. Viac na»

Kedy začať dokrmovať?

Pokiaľ z akýchkoľvek príčin nepoklesne matkám tvorba mlieka, tak sa matkám tvorí dostatočné množstvo mlieka, ktoré po dobu 6 mesiacov pokryje plne potreby bábätka. Ak je počas prvých 6. mesiacov nutné dokrmovať bábätko, je na to aj iný spôsob ako umelým mliekom z  fľaše.

Aký má zmysel dlhodobé dojčenie?

Ako bábätká, tak aj matky, majú dojčenie radi. Dojčenie znamená viac ako len pitie mlieka. Je to vzťah medzi matkou a dieťaťom, ktorý nemá zmysel násilne ukončiť. Okrem iného je pre dieťa, aj pre matku, dojčenie veľmi prospešné pre ich zdravie.

Môžem dojčiť, keď som tehotná?

Tehotenstvo nie je dôvod na ukončenie dojčenia, môžete v dojčení pokračovať po celú dobu tehotenstva a po pôrode môžte dojčiť (tandemovo) obidve detičky. Nemusíte sa báť, že by ste ochudobňovali svoje ešte nenarodené bábätko, neexistujú na to žiadne medicínske dôkazy. Prečítajte si článok …

Prečo nepoužívať cumeľ ani fľašu?

Bábätko sa môže začať zle prisávať. Môže začať hrýzť bradavku. Začne otvárať malé ústa. Nebude mať dostatočne vyhrnuté pery. Bude “cmukať” počas dojčenia. Bábätko sa prisaje na prsník, po chvíli ho pustí, odvracia hlavu, plače. Častá je znížená tvorba mlieka. Toto všetko môže viesť k úplnému odstaveniu bábätka.

Zdroj: MAMILA. Upravené