Pre oteckov

Bonding (pripútanie) a otecko

Vložené

Bonding označuje utváranie vzťahu medzi matkou a bábätkom po pôrode. Je to veľmi dôležitý proces, kedy matka a bábätko aspoň dve hodiny tesne po pôrode trávia spolu nerušene čas v kontakte koža na kožu. A aj tu je samozrejme miesto pre otcov. Veď, kto by si to chcel nechať ujsť konečne po takej dobe uvidieť očakávaného anjelika. Vaša prítomnosť je dokonca viac ako dôležitá. Či už budete len bez slov hľadieť na vaše úžasné stvorenie a pravdepodobne pri tom vyroníte nejednu slzu (nebojte sa, nikto si to nevšimne :D ) alebo budete s láskou ďakovať svojej manželke a obdivovať ju, ako to úžasne zvládla a aký ste najšťastnejší muž na svete, ste tam dôležitý.

Obzvlášť je dôležité, aby ste využili svoj priestor na pripútanie, ak je matka omámená po anestetikách alebo príliš unavená po pôrode a nedokáže svoju pozornosť zamerať na bábätko. Vtedy ste na rade, môžete svoje bábätko držať v náručí a rozprávať sa s ním. Máte tak priestor bližšie spoznať svoje bábätko a prijať novú rolu otca.

Ak musí byť bábätko preložené na oddelenie so špeciálnou starostlivosťou alebo prevezené do inej nemocnice, môžete ísť s ním a informovať sa tak o jeho zdravotnom stave.  A tieto informácie ďalej posúvať matke. Ak je bábätko v inkubátore, aj tak sa ho môžete dotýkať a hladkať ho.

Otcovia, ktorí majú príležitosť starať sa o svojho novorodenca, sú s ním v častom kontakte, rozprávajú sa s ním, tešia sa zo vzájomného očného kontaktu, sa veľmi rýchlo stávajú vnímaví na potreby svojho bábätka ako ktorákoľvek matka.

[fbshare]